Casio Unisex Digital Watch 43mm Vintage Calculator Red - Specification
| Brand | Casio |
| Model Number | CA-500WE-4BDF |
| Case Width | 34mm |
| Case Length | 43mm |
| Case Depth | 8mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Red |
| Case Shape | Rectangular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Clasp Type | Foldover |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 30 metres |
| Packaging | Official Casio Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Calculator and Digital |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.