Casio Men's Watch 36mm Classic Gold White - Specification
| Brand | Casio |
| Model Number | MTP-1170N-7ARDF |
| Case Width | 36mm |
| Case Length | 41mm |
| Case Depth | 9mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | White |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Gold |
| Clasp Type | Foldover |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Packaging | Official Casio Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | 3 Hand, Date and Lightweight |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.