Citizen Eco-Drive Men's Watch 40mm Champagne Dial Gold Steel - Specification
| Brand | Citizen |
| Model Number | BM7653-50Q |
| Case Width | 40mm |
| Case Length | 40mm |
| Case Depth | 9mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Eco-Drive |
| Dial Colour | Rose Gold |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Width | 20mm |
| Strap Colour | Gold |
| Clasp Type | Foldover |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Citizen Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Date and Solar Powered |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.